26/08/2019

راهنمای صفر تا صد مدیریت استراتژی و تولید محتوا

 مدیریت استراتژی و تولید محتوا در کسب و کار شما

اینکه آیا شما به‌تازگی بازاریابی تولید محتوا را شروع کرده‌اید یا مدتی است که این کار را انجام می‌دهید، دیگر برای تجدید نظر در مدیریت تولید محتوای خود برای اطمینان از به‌روز بودن آن، مشکلی نخواهید داشت. از این گذشته، شما بیشتر از هر وقت دیگر، به رقابت در این بازار خواهید پرداخت.

بر اساس اطلاعات موسسه بازاریابی تولید محتوا، موفق‌ترین بازاریاب‌ها گزارش داده‌اند که در سال 2018، 40 درصد بودجه خود را برای بازاریابی  تولید محتوا صرف کرده‌اند.

اولین قدم برای حضور در این رقابت، داشتن یک برنامه بازاریابی  تولید محتوا هوشمند است. اگر در برنامه‌ریزی‌های خود مشکل دارید یا به ایده‌های جدید برای برنامه خود نیاز دارید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

نگار؛ شتاب دهنده‌‌ ی مجازی کسب و کار شما در این مقاله راهکار و استراتژی‌های مناسبی برای تولید محتوا شما ارائه داده است.

تولید محتوا

تولید محتوا

در این قسمت به موارد زیر می‌پردازیم:

 • تعریف استراتژی تولید محتوا
 • چرا کسب‌و‌کار شما به بازاریابی تولید محتوا نیاز دارد؟
 • مراحلی که برای استراتژی خود باید انجام دهید، شامل موارد زیر است:
 •  تولید محتوا ی شما چگونه مدیریت شود.
 • چگونه مطالب را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنیم؟

استراتژی تولید محتوا چیست؟

استراتژی تولید محتوا به مدیریت تقریبا هر رسانه ملموس که شما ایجاد می‌کنید اشاره دارد: نوشتاری، تصویری، قابل بارگیری و هر تولید محتوایی که انجام می‌شود. این قسمت از برنامه بازاریابی شما است که به طور مداوم نشان می‌دهد چه کسی هستید و تخصص شما در صنعت خود را نشان می دهد.

شاید شما هم شنیده باشید که تولید محتوا برای رشد و توسعه مشاغل شما تا چه اندازه مهم است، اما همانطور که در طول این مقاله گفته‌ خواهد شد، باید یک هدف برنامه‌ریزی شده داشته‌ باشید. وقتی استراتژی تولید محتوا را تدوین می‌کنید، نکات مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه کنید. در ادامه به بررس این نکات می‌پردازیم.

مخاطب محتوای شما کیست؟

برای چه کسی تولید محتوا می‌کنید؟ برای چه تعداد مخاطب، تولید محتوا می‌کنید؟ همانطور که شغل شما می‌‌تواند بیش ‌از یک نوع مشتری داشته ‌باشد، محتوای شما نیز ممکن است بیش از یک نوع بیننده و خواننده داشته ‌باشد. استفاده از کانال‌ها و انواع مختلف محتوا به شما کمک می‌کند تا تولید محتوا خود را به هر نوع مخاطبی برسانید و ذهن مخاطب خود را درگیر کنید.

مشکلی که برای مخاطب، قصد حل آن را دارید.

در حالت ایده‌آل، محصولات یا خدمات شما مشکل مخاطبتان را حل می‌کند. با همین روش، محتوای خود را مدیریت کرده و به مخاطب خود آموزش دهید. یک استراتژی تولید محتوا ی خوب، از افراد هر دو سمت معامله پشتیبانی می‌کند:

 1. کسانی که در حال شناسایی مشکل خود هستند.
 2. کسانی که هم‌اکنون در حال استفاده از محصول شما برای رفع نیاز خود هستند. تولید  محتوا ی شما راه‌حل‌های موجود را تقویت کرده و باعث می‌شود تا مشتریان از محصول شما استفاده کنند.

چه‌چیزی شما را منحصر به فرد می‌کند؟

احتمالا رقبای شما محصولات مشابه شما تولید می‌کند، این بدان معناست که مشتریان باید بدانند چه چیزی شما را از سایر رقبا متفاوت و متمایز می‌کند. این قسمتی است که وجود یک محتوای خوب ضروری است. باید بتوانید ثابت کنید که چرا محصول یا خدمت شما ارزش خرید دارد.

قالب محتوایی که بر آن تمرکز دارید.

قالب تولید محتوا ی شما چیست؟ اینفوگرافیک؟ فیلم؟ پست‌های یک وبلاگ؟

با شناسایی موضوعاتی که می‌خواهید راجع ‌به آن‌ها مطلب تولید کنید، باید تعیین کنید که کدام قالب‌ها مناسب هستند تا بتوانید به بهترین شکل آن موقعیت را بیان کنید.

کانال‌هایی که محتوا در آن‌ها منتشر خواهد شد.

دقیقا همانطور که می‌توانید محتوا را در قالب‌های مختلف تولید کنید، کانال‌های مختلفی نیز در دسترس دارید تا مطلب خود را در آن منتشر کنید. این کانال‌ها می‌توانند سایت، وبلاگ و یا شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر باشد. در این مورد، در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چگونه تولید و انتشار محتوا را مدیریت کنیم؟

ممکن است که برای شما این بخش کمی سخت به‌ نظر برسد. برای استراتژی تولید محتوا مهم است که بدانید چه کسی چه تولید محتوایی را می‌کند و در چه کانالی منتشر می‌شود.

تولید محتوا

تولید محتوا

چگونه یک استراتژی تولید محتوا داشته‌باشیم؟

1-هدف خود را مشخص کنید.

هدف شما از تهیه یک برنامه بازاریابی  تولید محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید تولید محتوا کنید و یک برنامه بازاریابی  تولید محتوا ایجاد کنید؟ قبل از شروع برنامه ریزی، اهداف خود را بشناسید و زمان بیشتری خواهید داشت که بهترین استراتژی خود را تعیین کنید.

2-انجام تحقیقات

برای داشتن یک برنامه موفق نیاز دارید که مخاطب هدف خود را مشخص کنید.

این امر مخصوصاً برای کسانی که شروع به بازاریابی تولید محتوا می‌کنند یا تازه وارد هستند بسیار مهم است. با شناخت مخاطب هدف خود می‌توانید محتوای مرتبط و ارزشمندتری تولید کنید که می‌خواهند بخوانند. اگر یک بازاریاب باتجربه هستید، ممکن است هدف شما تغییر کرده باشد. آیا می‌خواهید گروه جدیدی از افراد را در نظر داشته‌ باشید یا بازار هدف فعلی خود را گسترش دهید؟

بررسی مجدد پارامترهای مخاطبان با انجام تحقیقات بازار هر ساله برای رشد مخاطبان شما بسیار مهم است.

3-برای محتوای خود فیلتر داشته‌باشید.

اکثر افراد از پست‌های وبلاگ شروع می‌کنند، اما اگر می‌خواهید کارهای دیگری را انجام دهید و سایر مطالب را تولید کنید، در نظر بگیرید کدام یک را می‌خواهید تولید کنید.

 اگر مدتی در تجارتی بوده اید، تلاش‌های بازاریابی  تولید محتوا و نتایج حاصل از آن را در سال گذشته مرور کنید. بررسی کنید که چه کاری می‌توانید در سال آینده متفاوت انجام دهید و اهداف جدیدی را برای رسیدن به آنها تعیین کنید.

4-یک سیستم مدیریت  تولید محتوا انتخاب کنید.

بهتر است که یک سیستم مدیریت محتوا برای خود داشته ‌باشید. چند بخش مهم مدیریت محتوا شامل: تولید محتوا، انتشار محتوا و تجزیه و تحلیل محتوا است.

5-ایده‌های تازه داشته ‌باشید.

اکنون زمان آن رسیده که ایده‌هایی را برای پروژه تولید محتوای بعدی خود ارائه دهید. در اینجا چند ابزار برای شروع کارتان آمده‌ است:

ابزار تولید محتوا

ابزار تولید محتوا

 1. استفاده از HubSpot’s Website Grader

استفاده از این سایت که یک ابزار بسیار کاربردی است، که زمانی که می‌خواهید بدانید در کجای کار خود قرار دارید، کاربرد دارد. از تلاش‌های وبلاگ نویسی گرفته تا بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی، وب سایت Grader بخش‌های حیاتی بازاریابی را درجه بندی می‌کند و گزارش مفصلی را برای شما ارسال می‌کند تا به شما در بهینه سازی و بهبود هر قسمت کمک کند. آشنایی به استفاده از این ابزار به SEO سایت شما نیز کمک می‌کند.

 1. BlogAbout

این ابزار، تیترهایی که در اینترنت بیشتر جست‌وجو شده‌اند را نشان می‌دهد که شما می‌توانید آن‌ها را با ایده‌هایی که در ذهن خود دارید، ترکیب کنید. این تکنیک به شما کمک می‌کند تا ایده‌های کلی را در متن‌هایی قرار دهید تا مخاطب را جذب کنید. هنگامی که عنوانی را که دوست دارید، BlogAbout به شما امکان می دهد آن را به دفترچه ذهنی خود اضافه کنید تا بتوانید بهترین ایده‌های خود را ذخیره کنید.

 1. BuzzSumo

 تولید محتوا ی محبوب و ایده‌های محتوا را در BuzzSumo کشف کنید. این شرکت تعدادی از ابزارهای تحقیق در بازار را ارائه می‌دهد که یکی از آ‌ن‌ها از سهام رسانه‌های اجتماعی برای تعیین میزان محبوبیت و پسندیده‌ بودن مطالب استفاده می‌کند. این کار به نوبه خود، به شما کمک می‌کند تا در صورت تولید محتوا، ایده‌های خود را به‌خوبی اجرا کنید.

 1. Blog Post Headline Analyzer

این ابزار عناوین و تیتر‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کند و به شما در مورد طول مطلب، انتخاب کلمات، دستور زبان و حجم جست‌وجوی کلمات کلیدی گزارشی ارائه می‌دهد. اگر ایده‌ای در ذهن دارید، چند گزینه از طریق این ابزار را اجرا کنید تا ببینید چگونه می‌توانید آن را بهبود ببخشید و ایده خود را اجرا کنید.

6-مشخص کنید چه نوع محتوایی می‌خواهید تولید کنید.

برای تولید محتوایی که می‌خواهید انجام دهید گزینه‌های گوناگونی وجود دارد. در اینجا محبوب‌ترین قالب‌های محتوا که بازاریاب ها ایجاد می کنند، وجود دارد و ابزارها و قالب‌هایی برای شروع کار شما است:

وبلاگ

بلاگ تولید محتوا

بلاگ تولید محتوا

اگر قبلاً توجه نکردید، باید بدانید که در حال حاضر مشغول خواندن پست وبلاگ هستید. پست‌های وبلاگ برای جذب بازدید کنندگان جدید باید بطور منظم منتشر شوند. وبلاگ‌ها باید محتوای ارزشمندی را برای مخاطبان شما فراهم کنند که باعث می‌شود، آن‌ها تمایل به اشتراک گذاری پست‌ها در رسانه‌های اجتماعی و سایر وب سایت‌ها داشته باشند. ما توصیه می‌کنیم که پست‌های وبلاگ بین 1000 تا 2000 کلمه داشته ‌باشند، اما آزمایش کنید که مخاطبان شما، متون طولانی‌تر یا کوتاه‌تر را ترجیح می‌دهند.

EBOOKS

کتاب‌های الکترونیکی یکی دیگر از ابزار تولید محتوا هستند که مشتریان می‌توانند پس از تکمیل فرم با اطلاعات تماس خود، آن‌ها را دانلود کنند. آن‌ها معمولاً طولانی‌تر، عمق بیشتری دارند و کمتر از پست های وبلاگ منتشر می‌شوند، که برای جذب بازدید کنندگان به یک وب سایت نوشته شده‌اند.

کتاب‌های الکترونیکی مرحله بعدی روند بازاریابی ورودی است: ممکن است بازدیدکنندگان بعد از خواندن یک پست وبلاگ (مانند این مورد) اطلاعات بیشتری بخواهند. افراد می‌توانند اطلاعات تماس خود را ارسال کرده و کتاب الکترونیکی را دانلود کنند تا اطلاعات ارزشمندتری را برای تجارت خود کسب کنند.

قالب‌ها

قالب‌ها یک قالب محتوای مفید برای امتحان کردن هستند زیرا آن‌ها ضمن ایجاد ارزش فوق‌العاده‌ای به مخاطبان خود، منجر به شناخته ‌شدن شما می‌شود. وقتی ابزارهای قالب را برای مخاطبان خود فراهم می‌کنید تا در وقت خود صرفه جویی کنید و به آنها در موفقیت کمک کنید.  

اینفوگرافیک‌ها

اینفوگرافیک‌ها می توانند داده‌ها را به شکلی قانع کننده‌تر از تنها کلمات سازماندهی و تجسم کنند. اگر می‌خواهید داده‌های زیادی را به روشی به اشتراک بگذارید که به روشنی واضح و آسان قابل فهم باشد، این قالب ها بسیار عالی هستند.

ویدئو

فیلم‌ها یک رسانه محتوا بسیار جذاب هستند که در سراسر سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی و وب سایت‌ها به طور یکسان قابل اشتراک هستند. فیلم‌ها نیاز به سرمایه گذاری زمان و منابع بیشتری نسبت به تولید محتوای نوشتاری دارند، اما با توجه به اینکه بازاریابی بصری محبوبیت خود را افزایش داده ‌است، می‌توانید از این قالب برای تولید و اشتراک‌گذاری تولید محتوا های خود استفاده کنید. همچنین استفاده از محتواهای تصویری، توجه مردم را بیشتر از سایر محتواها به خود جذب می‌کند.

پادکست

استفاده از پادکست می‌تواند برای مخاطبانی که وقت زیادی ندارند و همچنین علاقه‌ای به خواندن ندارند، بسیار جذاب باشد. تعداد شنوندگان پادکست هر ساله در حال رشد است، تقریباً یک سوم از جمعیت ایالات متحده در یک ماه گذشته به پادکست گوش داده‌اند. اگر میزبان شما افراد مهمی برای مصاحبه یا مکالمه هستند، پادکست را به عنوان قالب دیگر تولید محتوا برای آزمایش در نظر بگیرید.

شبکه‌های اجتماعی

تولید محتوا

تولید محتوا

پس از مدتی که به طور منظم در سایت خود  تولید محتوا ی خود را منتشر می‌کنید، زمان آن است که به فکر انتشار محتوای خود در سایت‌های دیگر باشید. با این وجود، ارسال در رسانه‌های اجتماعی برای تقویت برند شما و ارائه مطالب شما به مشتریان خود در جایی که می‌دانید وقت خود را سپری می‌کنند، بسیار مهم است. شبکه‌های اجتماعی که بیشترین کاربر را دارد، عبارتند از:

 فیسبوک، لینکدین، توییتر، اسنپ‌چت، پینترست و یوتیوب.

هنگام راه اندازی حساب کاربری در هر یک از شبکه‌های اجتماعی فوق، می‌توانید نوع تولید محتوا یی که طرفداران شما انتظار دارند، مشاهده کنید. به‌عنوان مثال، در اینستاگرام، کاربران می‌خواهند عکس‌ها، فیلم‌ها و گرافیک‌هایی را نشان دهند که اتفاقات روزمره را نشان می‌دهد.  در حالی که هدف در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا اسنپ چت جذب بیشتر مخاطبان خود است، هدف شما در سیستم عامل‌هایی مانند فیس بوک و توییتر گسترش مخاطبان، هدایت آن‌ها  به سمت وب سایت شما و شروع مذارکات برای شروع یک حرفه است. تحقیقات اساسی در مورد بازار انجام دهید تا بدانید خریداران شما روی شبکه‌های اجتماعی قرار دارند و محتوای خود را مطابق انتظاراتشان قالب بندی کنید.

7- انتشار و مدیریت تولید محتوا

برنامه بازاریابی شما باید فراتر از انواع تولید محتوا یی باشد که شما تولید می‌کنید و همچنین باید محتوای شما را سازماندهی کند. بسیاری از ایده‌هایی که به آن فکر می‌کنید، به مدت زیادی کاربرد خواهند داشت و مانند روز اول برای کاربران تازگی دارد.

بیشتر افراد برای بازاریابی منتظر تعطیلات هستند، اما شما نباید خود را محدود بعضی تاریخ‌های خاص کنید. با این حال اگر تاریخ خاصی وجود دارد که فکر می‌کنید برای مخاطبان جذاب است، ارزش انتشار مطالب را دارد و می‌توانید مطالب خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید.

ما می‌دانیم که اطلاعات زیادی را بیان کردیم، اما کار به تازگی آغاز شده است. برای رشد یک استراتژی موفقیت آمیز در بازاریابی تولید محتوا، زمان، سازمان و خلاقیت لازم است.

تولید محتوا ,
درباره محمد رحمانی
معماری خوندم و در زمینه گرافیک مشغول به کار هستم. در حال حاضر عضو هیئت مدیره مجموعه نگار هستم. به سینما علاقه زیادی دارم
6 دیدگاه
 1. […] محتوا دارای معیار و مقیاسی است، شما باید برای مدیریت محتوای خود تلاش‌هایی انجام دهید تا تلاش‌هایتان هدر نرود. […]

 2. […] وبلاگ نویسان در زمینه‌های مختلف باعث پیشرفت وبلاگ و تولید محتوا در هر زمینه خود شتاب دهنده مجازی تلقی […]

 3. […] معرفی شود، باید محتوا تولید می‌کردید. وقتی صحبت‌ از تولید محتوا می‌شود، موارد زیادی وجود دارد که بتوانید با استفاده […]

 4. […] شما باید بستری فراهم کنید که تصمین کند تیم تولید محتوای شما با اهداف شما مرتبط و هماهنگ باشد. در این مقاله، […]

 5. […] با یک جریان ثابت از ایده‌های جدید روبرو شود. تولید یک محتوای مناسب برای استراتژی محتوای شما و فعالیت شما به عنوان شتاب […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید