فواید پادکست نسبت به برنامه‌های رادیویی!

در این مقاله می‌خواهیم چالشی برای شما ایجاد کنیم و تفاوت‌های میان پادکست و برنامه‌ی رادیویی را برای شما بیان کنیم؛ حتما در سایت‌های مختلف با فایل‌های پادکست و فواید پادکست روبرو شدید و خیلی راحت از کنار آن رد شدید در حالی که نمی‌دانید یک فایل پادکست می‌تواند شما را از این رو به آن رو کند.

اصل حرف ما در این پست لحن و بیان و فواید پادکست در شتاب دهنده‌های مجازی و مقایسه آن با برنامه‌های یکنواخت رادیویی است.

فواید پادکست

فواید پادکست

پادکست چی می‌تونه باشه؟

اسم پادکست اولین بار توسط بن همرزلی در مقاله‌ی انقلاب شنیداری روزنامه‌ی گاردین در سال ۲۰۰۴ از ترکیب iPod (ابزار پخش دیجیتال) و Broadcast (پخش رادیویی) مطرح شد. پادکست یک روش ارائه‌ی محتوای صوتی -یا حتی تصویری- اینترنتی است که کاربران می‌توانند آن‌ را از اینترنت دانلود کرده و بشنوند. در واقع یک‌جور رادیوی اینترنتی است که می‌شود آن را بر روی پخش‌کننده‌های موسیقی دیجیتال، تلفن همراه یا کامپیوتر گوش کرد.

تفاوت رادیو با پادکست چیست؟

جواب دقیقی برای پاسخ به این سوال ندارم زیرا پادکست یک رقیب جدید و جوان برای رادیو که سن و سالی ازش گذشته است و با توجه به تجربیات خودم و تیممون ما فواید و تفاوت‌های این جوان تازه به میدان آمده را بیان می‌کنیم.

1-پادکست محدودیتی ندارد

مهمترین ویژگی فواید پادکست این است که شما هر موقع با توجه به موضوع مورد علاقتان می‌توانید به پادکست گوش بدهید حتی شما کیفیت، حجم و مدت زمان پادکست را انتخاب خواهید کرد اما برای گوش دادن به برنامه رادیویی باید وقت و زمان خود را با آن تنظبم کنید.

نکته جالب‌تر این است که پادکستی که شما در اختیار دارید هر چنر بار می‌توانید گوش بدهید اما برنامه رادیویی این گونه نیست.

2- در پادکست چهارچوبی وجود ندارد

رادیو معمولاً یک رسانه‌ی سنگین و سازمانمند است با دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های داخلی و خارجی. فرقی نمی‌کند که صدای جمهوری اسلامی باشد یا رادیو فردا. حتماً مجموعه‌ای از پروتکل‌ها هست که برنامه‌ساز رادیویی موظف است رعایتشان کند. اما فواید پادکست فارغ از این ماجراست. رابطه‌ی پادکست و رادیو بی‌شباهت به رابطه‌ی وبلاگ و روزنامه نیست. این آزادی در زبان و بیان به نظر من در حال حاضر جذاب‌ترین نکته‌ی پادکست فارسی است.

این نکته شاید نیاز به کمی توضیح داشته باشد. منظور من از آزادی زبان و آزادی بیان اینجا آزادی بیان عقیده نیست. نگاه من بیشتر به آزادی در انتخاب نوع بیان است. در ماه‌های اخیر و با بالا رفتن سرعت اینترنت در ایران، تعداد برنامه‌‌های تصویری اینترنتی زیاد‌ شده. انواع برنامه‌ها، مخصوصاً برنامه‌های گفتگو محور با دکورها و سوژه‌ها و مهمانان و مجریان متفاوت. نکته‌ی شگفت‌انگیز این است که این برنامه‌ها، چه به دست مجریان با سابقه‌ی تلویزیون تولید شده باشند و چه محصول جوانان جویای نامی باشند که برای اولین بار جلوی دوربین نشسته‌اند، در لحن و بیان بسیار شبیه هم هستند

فواید پادکست

فواید پادکست

ما فارسی زبان‌ها همه مثل هم حرف نمی‌زنیم. گذشته از لهجه و گنجینه‌ی لغاتی که استفاده می‌کنیم، سبک حرف زدنمان هم معمولاً با هم فرق می‌کند. اما اتفاق عجیبی که افتاده این است که انگار استاندارد نانوشته‌ای کاری کرده که به محض اینکه میکروفون روشن می‌شود لحن همه‌ی ما شبیه هم می‌شود. کافیست شما سلام و علیک چند مصاحبه‌ی رادیویی و پادکستی را با دقت بشنوید تا متوجه این نکته بشوید. من دنبال پیدا کردن علت این همانندی ناامیدکننده نیستم. اما دوست دارم تلاش کنم با امکاناتی که پادکست به ما داده از این قالب خارج شوم. از دیدن تلاش دیگران برای خارج شدن از این قالب هم لذت می‌برم.

3-شما خودتان می‌توانید پادکست ایجاد کنید!

اگر شما به گویندگی علاقه دارید می‌توانید با ابزار ساده و کمی آموزش پادکست‌های کاربردی و درجه یک ایجاد کنید و در فضای مجازی به راحتی به اشتراک بگذارید درحالی که همه ما نمی‌توانیم در رادیو برنامه داشه باشیم و به عنوان گوینده فعالیت کنیم.  ما در مقالات قبل نحوه ایجاد و شرایط ساخت پادکست را برای شما علاقه مندان بیان کرده‌ایم، می‌توایند از این مطلب لذت ببرید و در دنیای کسب و کار خود را به عنوان تولید کننده پادکست در هر زمینه معرفی کنید.

هفت مرحله از ساخت پادکست که باید بدانید

سخن آخر و فواید پادکست

تأکید می‌کنیم که ساخت پادکست مثل تمام راه‌های تولید محتوا به تمرین نیاز دارد. از تمرین خسته نشوید. صدای خود را ضبط کنید و آن را ویرایش کنید. کار سختی نیست؛ اما به پشتکارِ شما نیاز دارد. برای مخاطب شما، صدای خودِ شما ارزش دیگری دارد؛ پس به تولید پادکست روی بیاورید. در دنیای دیجیتال امروز افراد به دنبال محتوای متنی و خسته کننده با مقالات چندهزار کلمه‌ای نیستند بلکه به دنبال دیدن کلیپ و صوت‌های آموزشی می‌باشند.

اگر در این راه محکم قدم بگذارید حتما موفق خواهید شد و به کسب و کار خود رونق می‌دهید.

درباره hosseinnajafi
مدیر تولید محتوای نگار هستم. در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تولیدمحتوای سایت در حال فعالیت هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید