اینفوگرافیک رزومه ای چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینفوگرافیک دارد؟

در حالی که شما چندین ساعت برای ساخت یک رزومه کاری زمان صرف می‌کنید، کارفرمای شما تنها در 6 ثانیه با نگاه کردن به اینفوگرافیک تصمیم می‌گیرد که شما برای آن کار مناسب هستید یا خیر.

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک رزومه‌‌ ای چیست و چه تفاوتی با سایر انواع اینفوگرافیک دارد؟

یک اینفوگرافیک رزومه‌ ای از مواردی است که از گرافیک و تصاویر برای ارائه اطلاعات کلیدی در مورد تجربه کاری و قابلیت‌های شما در استارتاپ‌ها به عنوان شتاب دهنده استفاده می‌کند.

مزیت بزرگی که آن‌ها نسبت به CV‌های معمولی دارند این است که باعث می‌شود شما بلافاصله متوجه نکات کلیدی شوید. نکته منفی این است که ممکن است با استفاده از گرافیک از متن اصلی دور شوید و خواندن رزومه کاری خود را سخت کنید.

چگونه یک اینفوگرافیک رزومه‌ ای بسازیم؟

1-ساختار بسازید.

با یادداشت کردن بخش‌های اساسی که فکر می‎کنید رزومه شما باید داشته باشد، شروع کنید. سعی کنید ابتدا به مدرسه قدیمی بروید و ابتدا آن را روی کاغذ تهیه کنید. این کار باید بدون نیاز به وقت زیادی در هنگام شروع طراحی، فضای بهینه‌ای را برای شما ایجاد کند. در اینجا یک ساختار مثال آورده شده است:

اینفوگرافیک رزومه ای

اینفوگرافیک رزومه ای

باید در این بخش، چندین قسمت را به رزومه خود اضافه کنید:

عنوان:

تصویر و / یا عنوان فعلی و اطلاعات تماس شما (به عنوان مثال، دسته توییتر، وب سایت، ایمیل).

حوزه اصلی تخصص:

شما برای چه شناخته شده‌اید؟ نقاط قوت اصلی شما چیست؟

تجربیات:

با استفاده از نمادها، زمینه‌های تجربه خود را در اینفوگرافیک رزومه ای ذکر کنید (به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل وب، ایجاد محتوا، مدیریت رسانه‌های اجتماعی و غیره) یا سمت‌ها و شرکت‌های قبلی خود را که برای آنها کار کرده‌اید را مشخص کنید – هر کدام که فکر می‌کنید برای وضعیت شما بهتر باشد.

دستاوردها:

برخی از موفقیت‌هایی که در سمت قبلی خود داشته‌‌اید را در اینفوگرافیک رزومه ای ذکر کنید.

زبان یا سایر مهارت‌ها:

زبان‌هایی را که شما صحبت می‌کنید یا مهارت‌هایی که در اختیار دارید ذکر کنید و سطح آنها را با ستاره یا نمودار در اینفوگرافیک رزومه ای مشخص کنید.

نقل قول:

به نقل قولی فکر کنید که به بهترین شکل شما را توصیف کرده و آن را بنویسید. چه چیزی در مورد شما بی‌نظیر است؟

2-یک قالب برای طراحی رزومه خود انتخاب کنید

رزومه

رزومه

می‌توانید از یک صفحه خالی شروع کنید، اما از آنجا که ما طراح نیستیم، قصد داریم از یک الگوی شروع کنیم. وارد حساب Piktochart خود شوید (یا در صورت نداشتن یکی از آن‌ها را ایجاد کنید) و یک گرافیک جدید ایجاد کنید. وقتی یک گرافیک جدید ایجاد می‌کنید، می توانید رزومه یا CV را در بخش پوسترها جستجو کنید. این به شما قالب‌هایی را می‌دهد که می‌توانید از آن شروع کنید.

3-طرح خود را در اینفوگرافیک رزومه ای بسازید.

اینفوگرافیک رزومه ای

اینفوگرافیک رزومه ای

قدم بعدی سفارشی کردن الگو است. یک الگوی خوب یک نقطه شروع خوب است، اما معمولاً متناسب با شغلی که متقاضی آن هستید، نیست.

طراحی رزومه کاری شما تأثیر بسیار زیادی در نحوه درک شما دارد. اگر متقاضی نقش جدی‌تری هستید، داشتن رزومه‌ای با رنگ‌های روشن و فونت‌های خنده دار زیاد ایده خوبی نیست. باعث شود اینطور برداشت شود که شما در کار خود جدی نیستید.

قدم بعدی داشتن یک شروع خوب در آغاز معرفی خود است. مهم است که به یاد داشته باشید که این بخش را تا حد امکان مرتبط با کار خود بنویسید.

4-بخش های مختلفی را که با کار مرتبط هستند در اینفوگرافیک رزومه ای اضافه کنید.

برای بقیه رزومه، همین روند را دنبال کنید – پس از تصمیم گیری برای پیغامی که می‌خواهید برای آن بخش ارسال کنید، به ساختار پایه ای که در قسمت شماره 1 طراحی کرده‌اید مراجعه کنید و تصمیم بگیرید که آیا به اطلاعات بیشتری نیاز دارید یا خیر. برای مثال می‌توانستید در یک جدول زمانی با تمام تجربیاتی که دارید تجربه کنید. این یک روش عالی برای نشان دادن پیشرفت شما در طول سال‌هاست. بخش دیگری که می‌توانید اضافه کنید نمودار است که نشان می‌دهد چقدر در زمنیه‌های مختلف مهارت دارید. شما همیشه باید مرتبط ترین اطلاعات را در بالای رزومه خود  در اینفوگرافیک رزومه ای قرار دهید. این باعث می‌شود که استخدام کننده بتواند سریع رزومه خود را نگاه کند و ببیند آیا شما فرد مناسبی هستید یا خیر.

5-تست/ بازخورد

هنگامی که شما با اولین \”نمونه اولیه\” انجام می‌شود، به یاد داشته باشید که آن را آزمایش کنید. قبل از ارسال، چند نفر مانند دوستان، خانواده و افراد در نقش‌های مشابه نگاهی بیندازند و دوباره آنرا تصحیح کنند

6-رزومه خود را دانلود کنید

رزومه

رزومه

پس از ترسیم رزومه خود، انتخاب یک الگوی و اضافه کردن در همه بخش‌های مختلف، اکنون زمان آن است که رزومه جدید خود را بارگیری کنید. برای انجام این کار، به قسمت \”پرونده\” رفته و \”بارگیری بصری\” را انتخاب کنید. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا فایل خود را به صورت PDF یا PNG بارگیری کنید. اگر می‌خواهید آن را چاپ کنید و برای استخدام کنندگان مختلف ارسال کنید، آن را به صورت PDF بارگیری کنید.

10 نمونه از اینفوگرافیک‌ رزومه‌ ای و آنچه می‌توانید از آن‌ها یاد بگیرید.

هنگام ایجاد رزومه کاری خود، ایده خوبی است که به چند نمونه مراجعه کنید و ببینید دیگران چه کاری را خوب انجام می‌دهند و می‌توانید از آنها یاد بگیرید. در اینجا 10 نمونه عالی از رزومه‌های اینفوگرافیک آورده شده است:

 1. آن را ساده نگه‌دارید

اینفوگرافیک رزومه ای

اینفوگرافیک رزومه ای

یک اشتباه شایع این است که هرچه اطلاعات بیشتری را در رزومه خود داشته باشید. این نه تنها خواندن را دشوار می کند، بلکه استخدام کننده فقط می‌تواند تصمیم بگیرد که CV شما را به طور کلی نخواند. بهتر است آن را ساده نگه دارید و اطلاعاتی را که برای کار مهم است وارد کنید.

 1. چندین عنوان شخصی اضافه کنید

اینفوگرافیک رزومه ای

اینفوگرافیک رزومه ای

یک اینفوگرافیک رزومه ای این فرصت را به شما می‌دهد تا به شرکت نشان دهید که چه فردی هستید. می‌توانید نمادها و تصاویر مربوط به کاری را که دوست دارید انجام دهید اضافه کنید.

 1. از جسارت نترسید

به رزومه بالا نگاه کنید و به من بگویید که توجهتان جلب نشد. این یک حرکت جسورانه است، اما اگر این کار را درست انجام دهید می‌توانید واقعاً به رزومه خود زیبایی ببخشید.

 1. نشان دهید/ نگویید

در رزومه‌ها، می‌توانید هر کاری را به استخدام کننده بگویید – و غالباً اوقات مردم این کار را انجام می‌دهند. به جای اینکه بگویید در چیزی عالی هستید، آن را نشان دهید. اگر می‌گویید خلاق هستید، رزومه خود را تا حد امکان خلاقانه طراحی کنید. به این ترتیب نشان می‌دهید که می توانید به جای گفتن به آن‌ها، این کار را انجام دهید.

 1. تست اسکینت انجام دهید

هنگامی که رزومه کاری خود را چاپ کردید، آن را روی دیوار آویزان کنید، از چندین قدم عقب‌تر آن را نگاه کنید. کدام قسمت از روزمه توجه شما را ابتدا به خود جلب کرد؟ آیا این چیزی است که شما می‌خواهید به آن توجه کنید؟ آیا این چیزی است که شما را استخدام می‌کند؟ یا آیا بخشی از رزومه شما کمتر قوی است و شما فقط می توانید شخصیت خاصی به آن اضافه کنید؟

اینفوگرافیک رزومه ای

اینفوگرافیک رزومه ای

 1. اطلاعات مهم را در قسمت بالایی قرار دهید

از آنجا که استخدام کنندگان فقط چند ثانیه به رزومه شما می‌پردازند، مهمترین اطلاعات خود را در بالا قرار دهید. در بیشتر موارد، این به معنی تجربه شما است.

 1. کمتر بیشتر است!

در این مقاله، ما از نمونه‌هایی استفاده می کنیم که توسط طراحان ایجاد شده است. کار آن‌ها ایجاد چیزی است که مهارت‌های آنها را نشان می‌دهد و واقعاً خلاقانه است و شاید شما هم چیزی نمی‌خواهید که خیلی دور از عرف باشد.

 1. از طرح‌های رنگی استفاده کنید

رنگ می‌تواند بسیاری از استعدادها را به یک رزومه اضافه کند. با این حال، اگر تصمیم به استفاده از رنگ دارید، حتماً آن را در کل مطلب حفظ کنید. جابجایی بین رنگ‌های مختلف  در اینفوگرافیک رزومه ای باعث می‌شود تا ظاهر دلپذیر به نظر نرسد و این چیزی نیست که شما بخواهید منتقل کنید.

 1. خواندن آن را ساده کنید

گاهی اوقات آنچه که در رزومه قرار نمی‌دهید مهمتر از کاری است که در آن قرار می‌دهید. استفاده از فضای سفید می‎تواند خواندن رزومه کاری شما را 10 برابر آسان کند. همانطور که قبلاً گفتیم، هر چه سریع تر بتوانید اطلاعات کلیدی را منتقل کنید، شانس بیشتری وجود دارد که کارفرمایان شما را استخدام کنند.

 1. تنها از چندین رنگ استفاده کنید

وقتی تصمیم به استفاده از رنگ گرفتید، از یک رنگ شروع کنید و از آن در مکان‌های خاص استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از رنگ در هدرها، نمودارها، نمادهای خود استفاده کنید. هر چیزی را که می‌خواهید روی آن متمرکز شوید با افزودن لمس رنگ می تواند بهبود یابد.

8 نکته دیگر برای تبدیل رزومه به اینفوگرافیک

اگر می‌خواهید برای اولین بار کاری انجام دهید، یک تمرین عاقلانه این است که از افرادی که قبلاً این کار را انجام داده اند، مشاوره بگیرید. به همین دلیل این 9 نکته را برای هرکسی که می‌خواهد رزومه خود را به اینفوگرافیک بصری تبدیل کند، ارائه می‌دهد.

 1. رزومه باید برای خواندن آسان باشد

به یاد داشته باشید که یک رزومه اینفوگرافیک نباید یک کپی و چسباندن مشخصات LinkedIn یا یک فایلMicrosoft Word باشد. این به این معنی است که رزومه شما باید آسان و قابل فهم برای خواننده باشد.

 1. اطلاعات مهم را اولویت بندی کنید

هیچ راهی برای درج مطلقاً همه چیز در اینفوگرافیک رزومه ای شما وجود ندارد. حتماً اولویت بندی کنید! رزومه موجود خود را چاپ کرده و مواردی را که کمتر به جستجوی شغل فعلی شما مربوط می شوند، حذف کنید!

 1. تحقیق کنید

درباره استراتژی‌های موفق در شبکه‌های اجتماعی برای اینفوگرافیک رزومه ای مطالعه کنید. سعی کنید مهارت‌های مورد نظر را با مهارت‌های خود تطبیق دهید.

 1. از چندین نمونه رزومه دیگر الهام بگیرید

نمونه‌های رزومه ای زیادی در  قالب اینفوگرافیک وجود دارد. در سایت Pinterest بگردید تا مواردی را پیدا کنید که مشابه شغلی است که درخواست می‎کنید ولی به یاد داشته‌باشید که کپی نکنید بلکه الهام و ایده بگیرید.

 1. مخاطب خود را بشناسید

مانند هر محتوای خوب دیداری یا نوشتاری خوب، مخاطبان مورد نظر خود را در نظر بگیرید. هدف از رزومه این نیست که با آن شما شغلی پیدا کنید، بلکه مصاحبه را برای این کار به دست آورید. سعی کنید اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشید تا کارفرمای خود را وادار کنید که در مصاحبه کاری از رزومه شما سوال بپرسد.

 1. درباره نقش خود و صنعت مورد نظر فکر کنید

میزان متنی که استفاده می‌کنید به صنعت و نوع شغل مورد نظر خود بستگی دارد.. برای تصمیم گیری در مورد مصاحبه با شما، مخاطب خود را در نظر بگیرید.

 1. فایل چاپی آن را نیز تهیه کنید

بیشتر کارمندان استخدام و کارفرمایان آینده می‌خواهند برای مصاحبه، رزومه شما را چاپ کنند. مطمئن شوید که اینفوگرافیک رزومه ای شما هنگام چاپ به نظر خوب می‌رسد! می‌توانید از دستورالعمل‌های موجود در Piktochart برای بازی با قالب بندی استفاده کنید تا از قطع شدن صفحه در جایی که او می خواست در آنجا باشد استفاده کند. همچنین این بدان معنی است که وقتی شما فکر می‌کنید چاپ خواهد شد، رزومه خود را را با فرمت PDF A4 / Letter ارسال کنید.

 1. رزومه خود را از نظر املایی چک کنید

صرفا به این دلیل که یک اینفوگرافیک دارای جلوه‌های بصری است، نباید شما از بازخوانی متن یا اصلاح دستور زبان آن غافل شوید. اشتباهات املایی و گرامر ضعیف، رزومه شما را بی‌اهمیت جلوه می‌دهد.

زمان آن است که رزومه خود را بسازید.

اکنون که به خوبی درک کردید که چگونه تجربه کار خود را به صورت یک قالب تصویری بیان کنید، وقت آن رسیده است که تلاش خود را از سر بگیرید و رزومه خود را بسازید.

درباره hosseinnajafi
مدیر تولید محتوای نگار هستم. در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تولیدمحتوای سایت در حال فعالیت هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید