مشاور کسب و کار و دلیل نیاز استفاده از آن برای مدیران

نیاز ضروری برای مشاور کسب و کار

در شرایط کنونی اقتصادی، مهم است که مشاغل مختلف برای ادامه کار خود، افزایش درآمد در ضمن کاهش هزینه‌ها راه‌هایی پیدا کنند. یکی از این راه‌ها استخدام مشاور کسب و کار زبده و کاربلد است که با استفاده از تجربیات و دانش خود به شما کمک کند تا این شرایط سخت کنونی را پشت سر بگذاریم.

از آن‌جایی که بسیاری از مشاغل تلاش می‌کنند تا از رقابت عقب نمانند، کارهای روزمره به‌اندازه کافی شما را مشغول خواهد کرد، پس بهتر است که یک مشاور کسب و کار استخدام کنید تا بخشی از کار ها را او بر عهده گیرد.

مشاور کسب و کار

مشاور کسب و کار

در ادامه ده دلیل برای استخدام مشاور کسب و کار را برای شما عنوان کردیم:

1-تخصص در همه زمینه‌ها

یک مشاور کسب و کار خوب نه تنها در زمینه مورد نظر شما متخصص است، بلکه تمام ‌راه‌ها و میانبرهای موفقیت شما را می‌داند و باعث میشه شما همیشه یک قدم جلوتر از رقیبان باشید. البته این نکته را در نظر داشته‌باشید که رقبای تجاری شما هم از مشورت متخصصان بهره می‌گیرند. همچنین یک مشاور کسب و کار خوب، با سابقه‌ و تجربه‌ای که دارد می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

2-شناسایی و رفع مشکلات در سیستم

یک مشاور کسب و کار خوب ممکن است برای شناسایی و رفع مشکلات موجود استخدام شود. در بعضی مواقع مدیران یک شرکت از وجود مشکل در سیستم خود مطلع هستند ولی نمی‌توانند آن را پیدا کنند؛اینجاست که کار یک مشاور کسب و کار شروع میشه و با تخصص خود به پیدا و رفع کردن مشکل اقدام می‌کند. اگر که شما از زمان آغاز کسب و کار خود یک مشاور  کسبو کار استخدام کنید، می‌تواند از بروز مشکلات از همان ابتدا جلوگیری کند، در نتیجه در زمان و هزینه‌های شما صرفه‌جویی میشه و از همان ابتدای کار، پیشرفت چشمگیری خواهید داشت. 

مشورت

مشورت

3-صرفه جویی در زمان و هزینه و بازدهی در کار

یک مشاور کسب و کار خوب می‌تواند عملکرد کارکنان را تکمیل کند. گاهی اوقات، یک مدیر تازه‌کار  می‌تواند با استخدام یک مشاور با تجربه به‌جای چندین کارگر تمام وقت، چندین میلیون در ماه صرفه‎جویی کند و مدیران می‌توانند پول صرفه‌جویی شده را پس‌انداز کنند.

از طرفی مدیران نیازی به پرداخت مزایای اضافی به مشاوران ندارند. حتی اگر هزینه‌های یک مشاور کسب و کار به‌طور کلی بالاتر از حقوق یک کارمند باشد، استخدام یک مشاور، در بلند مدت کار اقتصادی را معقول و پربازده می‌کند و از آنجا که انگیزه افراد از راه‌اندازی کسب و کار، داشتن منبع درآمد دائمی است، حتما برای ادامه تجارت خود به یک مشاور کسب و کار نیاز خواهند داشت.

4- تغییرات موثر و نتیجه بخش

یک مشاور کسب و کار خوب گاهی اوقات تغییراتی را اعمال می‌کند که باعث نتایج شگفت‌انگیزی می‌شود. افراد ایرانی ذاتا محافظه‌کار هستند و از تغییرات استقبال چندانی نمی‌کند، اما گاهی اوقات تغییرات ضروری است و مشاوران با روحیه خود، توانایی لازم برای ایجاد تغییرات بزرگ را دارند. ذکر این نکته ضروری است که این تغییرات با تجزیه و تحلیل‌ و برنامه‌ریزی قبلی باید انجام شوند. یکی از مزیت‌های این کار این است که یک مشاور کسب و کار، با دانش خود می‌تواند تمام عوامل تاثیرگذار در یک سازمان، مانند روحیه کارکنان، فرهنگ سازمانی و سایر موارد را در نظر بگیرد تا یک کسب و کار بالاترین بازده را داشته‌باشد.

مشاور کسب و کار

مشاور کسب و کار

5-تشخیص نیازهای مجموعه

یک مشاور کسب و کار خوب نیازهای واقعی کسب و کار شما را مشخص می‌کند. چه کسی صلاحیت این را دارد که نیازهای تجارت شما را شناسایی، آن‌ها را دسته‌بندی و بر اساس اولویت به رفع آن‌ها بپردازد؟ مشاوری که شما استخدام ‌می‌کنید، دیدگاه جدیدی را وارد کار شما می‌‌‌کند که باعث می‌شود نکاتی که مدت‌ها از چشم شما پنهان بوده‌است، برایتان مشخص شود و بتوانید مدیریت خود را بهبود دهید.

6-آموزش و انتقال تجربیات مشاور به مجموعه

یک مشاور کسب و کار خوب می‌تواند برای اهداف آموزشی استخدام شود. گاهی اوقات ممکن است که برای برخی از آموزش‌ها به مشاور نیاز داشته‌باشید. البته وظیفه مشاور کسب و کار این است که در زمینه تخصصی خود مشورت بدهد، اما برخی از مشاوران در چندین زمینه تخصص دارند و همیشه آماده هستند تا نکاتی را که می‌دانند در اختیار شما و کارمنداتون قرار بدهند. شما هم باید از تمام لحظه‌های حضور یک فرد حرفه‌ای مانند مشاور کسب و کار نهایت استفاده کنید و تمام سوالات و مسائل خود را با او در میان بگذارید تا خود را به‌عنوان یک رقیب جدی در حوزه کاری خود مطرح کنید.

7-مقابله با شرایط سخت

یک مشاور کسب و کار خوب توانایی روبه‌رو شدن با شرایط سخت را دارد. شاید بر اساس شرایط پیش‌آمده، مجبور شوید تا قسمتی از کار خود را تعطیل کنید یا بخشی از کارکنان را اخراج کنید. هیچ مدیری مایل به این کار نیست و شما هم نمی‌خواهید یک مدیر  ضعیف باشید، پس در اینجا به حضور یک فرد مشاور که تجربه شرایط مشابه را داشته نیاز است تا بتواند با کمترین خسارت این کار را برای شما انجام دهد. این تنها یکی از صدها شرایطی است که ممکن است تجربه کنید ولی با وجود یک مشاور کسب و کار دیگر نگران شرایط سخت نخواهید بود.

8-ایده‌های خلاقانه و راهکار مناسب

یک مشاور کسب و کار خوب می‌تواند جان تازه‌ای به کسب و کار شما بدهد. مشاوران ایده‌هایی ارائه می‌دهند که در جذب مشتری بسیار کارآمد است و مشکلات بازاریابی شما را تا حد زیادی برطرف می‌کنند.  تقریبا تمامی کسب و کارها در آغاز کار خود برای بازاریابی مشکلات زیادی دارند، به‌همین دلیل تا مدتی نیاز به ایده‌هایی دارید تا مشتریان خود را جذب کنید.

مشاور کسب و کار

مشاور کسب و کار

9-شروع و راه آندازی کسب‌ وکار جدید

یک مشاور کسب و کار خوب می‌تواند آغازگر یک کار جدید باشد. گاهی اوقات شما هنوز کاری را شروع نکرده‌اید ولی برای دانستن چگونگی شروع، سرمایه اولیه، زمان بازده شغل و از این قبیل موارد نیاز به مشاوره دارید. مشاوران آغاز کسب و کار باید تخصص بیشتری داشته‌باشند زیرا شروع یک تجارت موفق سخت‌تر از ادامه دادن آن است. تیم نگار آمادگی کامل دارد تا مشاوره آغاز کسب و کارهای استارتاپی شما را به‌عهده بگیرد تا دیگر نگران آغاز کسب و کار جدید نباشید.

10-روانشناسی و روحیه دادن به افراد

یک مشاور کسب و کار خوب ممکن است برای تاثیرگذاری و انگیزه دادن به دیگران استخدام شود. گاهی اوقات یک مشاور علاوه بر مشاوره شغلی، بتواند وظایف یک مشاور روان‌شناختی را نیز انجام دهد و به کارمندان و کارکنان انگیزه لازم برای ادامه کار به‌خصوص در شرایط سخت را بدهد.

 

درباره محمد رحمانی
معماری خوندم و در زمینه گرافیک مشغول به کار هستم. در حال حاضر عضو هیئت مدیره مجموعه نگار هستم. به سینما علاقه زیادی دارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید