کاربرد موشن گرافیک و مهارت آن در دنیای امروز

شاید بارها با کلمه و عبارت موشن گرافیک روبه‌رو شده باشید. در ابتدا سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که موشن گرافیک چیست؟ در پاسخ می‌توان گفت این اصطلاح از دو واژه موشن و گرافیک تشکیل‌شده است .موشن به معنای حرکت و گرافیک به معنای تصاویری چون وکتور یا تصاویری که با برنامه‌های گرافیکی چون فتوشاپ و دیگر نرم‌افزارهای این دسته ساخته می‌شوند است.
ضمناً کاربرد موشن گرافیک ممکن است همراه با صدا توسط برنامه‌های مالتی مدیا مانند Adobe after effects ساخته شود. موشن گرافیک یکی از پرطرفدارترین رشته‌های هنر دیجیتال می‌باشد که در حوزه بازاریابی، فعالیت شتاب دهنده مجازی و تیزرهای تبلیغاتی کاربردهای فراوان دارد در ادامه این مقاله با نگار همراه باشید تا درباره کاربرد موشن گرافیک بیشتر بدانید و پاسخ سؤال موشن گرافیک چیست؟ را بهتر درک کنید.

کاربرد موشن گرافیک

کاربرد موشن گرافیک

تاریخچه علم موشن گرافیک چیست؟

در اواخر دهه ۱۹۴۰ بود که گرافیک متحرک شروع به کار آزمایشی اسکار fischinger و نورمن مکلارن نمود؛ و متوجه شدند که هنر علم و کاربرد موشن گرافیک چیست؟ در دهه بعدی یعنی ۱۹۵۰ طراحان جدیدی چون saul  ، Maurice binder و ferro  ظاهر شدند.

جایگاه امروز علم و کاربرد موشن گرافیک چیست؟

مهم‌ترین دوران این هنر از پیشرفت سینما نشاءت گرفت و مهم‌ترین دوران حیات آن بوده امروزه با پیشرفت ویژه اینترنت تلویزیون سینما و برنامه‌های موبایل فرصت مناسبی برای رشد در این زمینه بوده است .به‌راستی جایگاه امروز کاربرد موشن گرافیک چیست؟ اینترنت، تلویزیون سینما برنامه موبایل و بازی‌ها و … همه و همه از طریق این هنر ارزشمند زنده می‌شوند.

هر تصویر یا متنی که در این پلتفرم‌ها و هرکدام از رسانه‌های گفته‌شده مشاهده می‌کنید توسط موشن گرافی طراحی‌شده است .همان‌طور که علم و هنر و تکنولوژی رو به رشد است .فضای بیشتری برای طراحان و حرکت برای پیشرفت در این حرفه وجود دارد.

تأثیر کاربرد موشن گرافیک چیست؟

انسان زیبایی را دوست دارد شما با دیدن یک پوستر زیبا و گرافیک خارق‌العاده توجهتان جلب می‌شود؛ و جویای پیام آن می‌شوید. حال اگر این اثر هنری همراه با حرکت و صدا باشد عکس‌العملتان چیست؟ با این کار شما پیام اثر هنری خود را در ذهن بیننده ماندگار کرده‌اید؛ و بهترین خروجی حاصل برای تبلیغات بوده است.
این خروجی شگفت‌انگیز توسط چه چیزی به وجود آمده است؟ بله درست حدس زدید این ماندگاری در اذهان و اثربخشی تبلیغات حاصل گرافیک متحرک یا همان کابرد موشن گرافیک به وجود آمده است.

کاربرد موشن گرافیک چیست؟

قبل از این‌که به این بپردازیم که کاربرد موشن گرافیک چیست؟ باید یک تقسیم‌بندی انجام دهیم. علم موشن گرافیک به دودسته کلی گرافیک و موشن تقسیم می‌شود. حال به پاسخ سؤال می‌پردازیم کاربرد علم موشن گرافیک چیست؟

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این هنر ساخت و طراحی سایت‌های تعاملی interactive  است.
دیگر کاربرد آن طراحی و ساخت تیزر و وله های تبلیغاتی، ساخت تیتراژ و عنوان هنری فیلم‌هاست.
این هنر ارزشمند طراحی و هویت‌سازی شبکه‌ها و اخبار تلویزیون و طراحی بیلبورد متحرک،
ساخت انواع موشن اینفوگرافیک، ساخت موشن های جشنواره‌ای و فستیوال مانند mapping  را دربرمی گیرد.

کاربرد موشن گرافیک

کاربرد موشن گرافیک

خصوصیت تیزرهای موشن گرافیک چیست؟

  1. اولین خصوصیت این تیزرها این است که از طریق عناصر دیداری و گرافیکی تأثیر سریع و جلب‌توجه کننده‌ای روی مخاطب می‌گذارند.
  2. مانند دیگر آثار گرافیکی دارای ویژگی‌هایی مانند، مینیمال، سمبولیک و نشانه محور هستند؛ و جز ویژگی‌های خوب این هنر محسوب می‌شود.

به نظر شما نتیجه این دو خصوصیت کاربرد موشن گرافیک چیست؟ این دو خصوصیت باعث می‌شود که در فیلم‌هایی که با هدف برندیگ ساخته و تدوین می‌شوند کاربرد خیلی زیادی داشته باشند و هم در فیلم‌هایی که به تشریح یک فرآیند می‌پردازند و مخصوصاً فیلم‌های آموزشی تأثیر و کاربرد عمده‌ای داشته باشد.

ترکیب رنگ‌ها، فرم‌ها، بافت‌ها، حرکت‌های جذاب در کنار موسیقی و افکت صدا می‌تواند برند یا محصول موردنظر را در حافظه مخاطب حک کند و رنگ‌سازمانی، لوگو، تایپوگرافی و دیگر عناصر یک برند را به ناخودآگاه ذهن مخاطب ببرد .هویت‌سازی لوگو و برند در تقریباً تمامی شبکه‌های تلویزیونی توسط تیزرها، آرم استیشن‌ها، وله ها، تیتراژ، opener ها، اعلام برنامه‌ها توسط نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک که باعث افزایش کاربرد موشن گرافیک می‌شود.

از جانب دیگر زیبایی و سادگی موشن گرافیک و استفاده از نمادها و اشکال دوبعدی ساده کمک می‌کند تا برای اهداف آموزشی و پرزنت ها بسیار مفید و مؤثر باشد .به‌عنوان یک مثال ساده تشریح یک ایده استارتاپ و یا فرایندی که قرار است اجرا شود اما مردم از روش و کارایی آن اطلاعی ندارند با این روش بسیار مناسب می‌باشد. از طرف دیگر با توجه به اینکه عناصر داستان و درام در کاربرد موشن گرافیک نسبتاً کم‌تر از دیگر تکنیک‌های فیلم‌سازی است می‌توان گفت که عمق و ماندگاری اثر تبلیغات و محتوای کاربرد موشن گرافیک چیست؟ و کمتر از تکنیک‌های دیگری چون انیمیشن‌های داستانی است. شاید بتوان گفت تأثیری سریع و قوی اما با ماندگاری قدری محدودتر دارد.

کاربرد موشن گرافیک

کاربرد موشن گرافیک

جمع‌بندی

امروزه رسانه و تبلیغات نقش مهم و اساسی در زندگی انسان‌ها دارد .کاربرد موشن گرافیک یا گرافیک متحرک، یکی از جدیدترین هنرهایی است که بزرگ‌ترین هدف آن انتقال پیام و محتوا به ساده‌ترین شکل ممکن است .مهم‌ترین ویژگی آن  جذابیت بصری بالا و همین‌طور حجم بسیار پایین است، رنگ‌هایی که در ساخت آن استفاده می‌شود جذابیت آن را چند برابر می‌کند.
اشتراک‌گذاری این تولید محتوا سریع و کم‌حجم انجام شود زمان آماده‌سازی کاربرد موشن گرافیک باکیفیت به نسبت پایین‌تر از سایر سبک‌های ویدئویی است .

در ابتدا از موشن گرافیک برای متحرک‌سازی آرم و لوگوی شبکه‌های تلویزیونی، کمپانی‌های سینمایی و برخی دیگر از شرکت‌ها و یا رویدادها استفاده می‌شد؛ اما کم‌کم دامنه‌ی استفاده از گرافیک متحرک گسترش یافت و برخی از تکنیک‌های سینمای و فیلم‌سازی، همچون صداگذاری حرفه‌ای و … نیز به آن اضافه شد .همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود همه کسب‌وکارها برای انتخاب موشن گرافیک به‌عنوان مؤثرترین ابزار برای انتقال محتوا در بازاریابی محتوا یقین پیدا کنند.

درباره hosseinnajafi
مدیر تولید محتوای نگار هستم. در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی و تولیدمحتوای سایت در حال فعالیت هستم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید