مقدمه‌ای کوتاه در بصری سازی اطلاعات

1396-05-02

مقدمه‌ای کوتاه در بصری سازی اطلاعات

بصری سازی محتوا

همه­‌ی ما این ضرب‌المثل را شنیده­‌ایم و خیلی­‌ها نیز به این مسئله که شرط اول در ذهن ماندن، دیده شدن است باور داریم.

یکی از شروط موفقیت کسب و کارها، ماندن خدمات و کیفیت کارها در ذهن مشتریان است. بصری سازی اطلاعات این مهم را برای شما به ارمغان می‌­آورد. بصری­‌سازی اطلاعات باعث سادگی در فهم و تجزیه و تحلیل اطلاعات می‌­شود که در بسیاری از مواقع می‌­تواند حجم وسیعی از اطلاعات را تنها با یک نگاه به بیننده ارائه دهد.

جهت ایجاد جلوه­‌های بصری زیبا و قوی برای اطلاعات، ترکیبی از مهارت­های هنری، آماری و ریاضی نیاز است.
یک تصور غلط این است که بصری­‌سازی­‌های اطلاعات با گرافیک­‌های اطلاعات (infographics) یکسان است. گرافیک‌­های اطلاعات که در واقع زیرشاخه‌­ای از بصری‌­سازی اطلاعات است، توسط Edward Tufte به بهترین شکل تعریف شده است:

گرافیک‌­های اطلاعات مقادیر اندازه‌­گیری شده را با استفاده از ترکیب نقاط، خطوط، دستگاه مختصات، اعداد، نمادها، کلمات، سایه و رنگ نمایش می‌­دهند. درک اینکه بصری­‌سازی اطلاعات همیشه پیامی را به وسیله بصری­‌سازی اطلاعات قابل اندازه­‌گیری عینی منتقل می­‌کنند، در حالی که infographics می­تواند برای انتقال هرگونه اطلاعات اعم از قابل اندازه­‌گیری یا غیرقابل اندازه­‌گیری استفاده شود (معمولاً با هدفی مشخص) مهم است.

بصری‌­سازی اطلاعات باید داده را به موثرترین شکل منتقل کند و باعث درک بیشتر بیننده و در ذهن ماندن او شود.

اما بصری‌سازی اطلاعات چیست؟

تعاریف گوناگونی برای بصری­‌سازی اطلاعات (data visualization) شده است.
بصری‌­سازی اطلاعات به استفاده‌کنندگان امکان می‌دهد تا بتوانند حجم بالایی از اطلاعات را تحلیل و بررسی کنند، یا به قول ادوارد تافته: «ارائه‌ای خوش‌ساخت از داده.»
اما شاید به‌جای بحث درباره چیستی و تعریف کلمه به کلمه‌ی بصری­‌سازی، بهتر است خود بصری‌­سازی را نشان دهیم.

تاریخچه

با نگاهی به گذشته می‌بینیم که اجداد اولیه‌ی ما انسان‌ها یعنی انسان‌های اولیه و غارنشین، اولین کسانی بودند که سعی داشتند از طریق بصری­‌سازی، مفاهیم گوناگونی را بیان کنند.

 انسان‌های اولیه و غارنشین، اولین کسانی بودند که سعی داشتند از طریق بصری­‌سازی، مفاهیم گوناگونی را بیان کنند.

بصری سازی انسان های اولیه

البته این بصری‌­سازی‌ها، اینفوگرافیک (Infographic) هستند اما به هرحال نوعی از نمایش اطلاعات و طراحی اطلاعات (Information Design) محسوب می‌شوند.

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های اولیه به مرور زمان رشد پیدا کردند و زمینه‌ساز ظهور خط، هنر، معماری و… شدند. به‌عنوان مثال سنگ‌نگاره‌های هدیه‌آوران در تخت جمشید را می‌توان نوعی بصری سازی مفاهیم دانست، چرا که دارای بیان داستانی هستند.

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های اولیه در تخت جمشید را می‌توان نوعی بصری سازی مفاهیم دانست، چرا که دارای بیان داستانی هستند.

یا در مصر هم، همچنین:

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌ها در مصر

بعدها دانشمدان در کتاب‌ها و مقالات خود از کشیدن شکل و دیاگرام برای توضیح متون خود استفاده کردند. البته بیشتر این گراف‌ها از نوع بصری سازی علمی(Scientific visualization) هستند. مثل نمودار کتاب‌های پزشکی، ریاضی، نجوم و…

آثار لئوناردو داوینچی:

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های لئوناردو داوینچی

ذخیره خوارزمشاهی(کتاب پزشکی فارسی):

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های کتاب ذخیره خوارزمشاهی

آثار ابوریحان بیرونی:

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌ها در آثار ابوریحان بیرونی

البته نباید از نقاشی‌های کتب دینی و داستان‌ها غافل ماند.. نگاره‌های داستانی مثل شاهنامه که بعدها تبدیل به نقاشی‌های عمومی مثل نقالی شد.

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌ها در شاهنامه

در منابع قدیمی انواعی از بصری­سازی‌ها را می‌توان یافت اما سرآغاز بصری سازی اطلاعات به شکل امروزی به قرن ۱۷ و ۱۸ برمی‌گردد.

ویلیام پلی‌فیر(William Playfair) اقتصاددان اسکاتلندی از اولین کسانی بود که در کارهای خود از نمودارهای میله‌ای(Bar)، کلوچه‌ای(Pie) و خطی(Line)  استفاده کرد.

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های ویلیام پلی فیر

چارلز جوزف مینارد، مهندس خوش ذوق انگلیسی بصری­سازی‌های زیادی از انواع اینفوگرافیک و کارتوگرام (بر اساس نقشه) انجام داد. معروف‌ترین آن پیشروی ناپلئون به روسیه بود.

نقشه‌ی زیر سعی دارد تعداد تلفات ارتش ناپلئون در طول مسیر پیشروی به سوی مسکو در سال ۱۸۱۲ را نشان دهد. باندهای ضخیم، مسیرهای طی شده توسط سربازها از لهستان تا مسکو را نشان می‌دهند. عرض این راه‌ها نیز تعداد سرباز را می‌گوید. تعداد تلفات ارتش در یک نگاه معلوم است. از ۴۲۲۰۰۰ نفر که مرز لهستان را طی کردند، فقط ۱۰۰۰۰۰ سرباز به مسکو رسیدند. عقب نشینی ناپلئون در طول زمستان روسیه نیز بارنگ مشکی نشان داده داده‌شده است. در پایین نقشه­ی مسیرها، نمودار زمانی میزان دمای هوا در طول مسیر نیز رسم شده است.

فلورانس نایتینگل یکی دیگر از افرادی بود که نمودار معروف و متفاوتی را بر پایه‌ی کلوچه‌ای(Pie) طراحی کرد. نمودار زیر مرگ‌ومیر ارتش بریتانیا از سال ۱۸۵۴ تا ۱۸۵۶ را نشان می‌دهد. هر رنگ نشان‌دهنده‌ی یک سال است.

بصری‌­سازی‌ها و اینفوگرافیک‌های فلورانس نایتینگل

منابع:

En Wikipedia
Power Of infographic
مقدمه‌ای بر دیداری‌سازی اطلاعات
Guide to Designing with Data
Top of Form
Bottom of Form

آژانس تولید و بصری سازی محتوای نگار

با ما تماس بگیرید…

مدیر: info@negar-ad.com 

روابط عمومی: negar.ad.2017@gmail.com

شماره تماس: 09109783374

 

تصویری, مطالب آموزشی , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
درباره علیرضا فرهادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *